Po raz pierwszy Podlaskie Święto Chleba odbyło się w 2001 roku i weszło na stałe do kalendarza imprez odbywających się w Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.
Podlaskie Święto Chleba integruje wszystkich związanych z produkcją chleba: piekarzy, cukierników, młynarzy, rolników, handlowców, konsumentów.
Na to święto składa się kilka imprez odbywających się na terenie Ciechanowca i Muzeum.
Dzień rozpoczynają Mistrzostwa Polski Piekarzy w Spławikowym Łowieniu Ryb na rzece Nurzec, w organizacji których uczestniczy Koło Wędkarskie „Jazgarz” z Ciechanowca. Następnym punktem programu jest tradycyjna msza święta, po czym uczestnicy przechodzą korowodem na teren Muzeum Rolnictwa, gdzie rozstawione są stoiska, na których twórcy ludowi oraz młynarze, piekarze i cukiernicy promują swoje wyroby.
Kolejny etap zabawy to Turniej Sołectw, organizowany przez Urząd Miejski w Ciechanowcu.
Następnie odbywa się święcenie zwierząt gospodarskich, a potem ceremonia dożynkowa: oprócz wręczenia wieńca Gospodarzowi Dożynek, prezentowane są dawne zwyczaje – żęcie zboża sierpem i kosą, oborywanie przepiórki – czyli przeciągnięcie młodej żniwiarki po rżysku wokół pozostawionych 4 garści nieskoszonego zboża.
Po dożynkach następuje rozstrzygnięcie konkursów, które trwaja od rana:
Konkursu na najlepsze stoisko piekarnicze oraz Konkurs na wykonanie równianki, czyli wiązanki, która w innych regionach kraju nosi nazwę ziela, kępki, ograbki, rózgi lub rózgi ograbkowej i jest święcona w kościele na Matkę Boską Zielną. Tradycyjną równiankę układano z ziół leczniczych (krwawnika, bylicy, macierzanki, mięty, piołunu, chabrów, kopytnika), kwiatów oraz kłosów zbóż, lnu, makówek, konopi oraz różnych warzyw i owoców: nabitego na patyk jabłka (lub ziemniaka), gałązek z późnymi wiśniami, gałązek leszczynowych z orzechami. Poświęcona równianka miała podobno niezwykłe właściwości - czarodziejskie i lecznicze: chroniła przed zarazą, pożarem, burzą, płoszyła wiedźmy i zmory.
Przez cały dzień imprezie towarzyszą występy kapel ludowych, przede wszystkim z Podlasia, ale też z innych regionów Polski. Popołudnie to Studio Lato Radia Białystok, na które składają się występy różnych zespołów uwieńczone koncertem Gwiazdy wieczoru.
Nad tegoroczną imprezą patronat sprawują: Burmistrz Ciechanowca, Wojewoda Podlaski oraz Marszałek Województwa Podlaskiego.10:00-14:00 Konkurs na wykonanie równianki
od 10:00 prezentacja wyrobów twórców ludowych, prezentacja stoisk z wyrobami z branży piekarniczej
11:00 przemarsz z kościoła do Muzeum
11:30 uroczyste otwarcie
12:00 Turniej sołectw
13:30 święcenie zwierząt
14:15 Ceremonia dożynkowa
15:30 wręczenie pucharów i nagród
16:00 otwarcie Studia Lato Radia Białystok
16:10 koncert zespołu TRUE COLOUR
16:45 występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Ostrowi Mazowieckiej
17:15 występ zespołu RYBCIE ZNAD BIEBRZY
18:15 koncert zespołu KRYWAŃ
19:30 koncert zespołu BRATHANKI
21:00 zakończenie imprezy