19 kwietnia 2013 r. odbyła się po raz pierwszy w Mielniku Sowia Noc, której organizatorami byli: Stowarzyszenie Ptaki Polskie oraz GOKSiR.
Na ten zapowiadający się ciekawie wieczór przybyło jak się okazało wielu miłośników ptaków i osób, w tym przede wszystkim dzieci, które pragnęły poznać i dowiedzieć się jak najwięcej o sowach.
Całość poprowadził pan Krzysztof Jurczak ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie. W Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej przedstawił on prezentacje multimedialną o sowach, z której zebrani dowiedzieli się ile jest gatunków sów i jakie głosy wydają. Quiz mający na celu odgadnięcie jakiej sowy jest dany głos okazał się nie taki prosty. Najwięcej trafnych odpowiedzi udzielił jednak Radek Stępień, który w nagrodę otrzymał album przyrodniczy.
Wszyscy uczestnicy sowiej nocy mogli obejrzeć bardzo interesujący i w ciekawy sposób zrobiony film Artura Tabora „Sowy Polskie”. Po tym filmie każdy w jakimś stopniu uświadomił sobie, że zimą nie tylko wróble i sikorki potrzebują pomocy, aby przeżyć, ale także sowy. Niestety także działalność ekspansywna człowieka wpływa na zmniejszenie się naturalnych siedlisk lęgowych, a co za tym idzie na zmniejszenie się populacji tych ptaków.
Punktem kulminacyjnym wieczoru były nocne nasłuchy sów. Uczestnicy sowiej nocy wyruszyli ulicami Mielnika i starali się przywołać głosami puszczanymi z magnetofonu inne sowy. Miłą niespodzianką była odpowiedź sowy zamieszkującej tereny Góry Zamkowej, która odpowiedziała i się bardzo zainteresowała tym, że ma rywala na swoim terytorium. Jaka wielka była radość dzieci móc zobaczyć sowę z gatunku puszczyka latającą nad ich głowami. Teraz już wszystkim uczestnikom wzrósł apetyt i na zakończenie udali się w okolice cmentarza i nie było żadnych sprzeciwów, gdzie bardzo chętnie mieszkają sowy płomykówki. Tam już nie udało się jej zobaczyć, ale chętnie nam odpowiedziała. Za rok na pewno już się pojawi w całej okazałości.
Noc sów okazała się wyjątkowym wydarzeniem, które wiele nauczyło i pozwoliło miło spędzić czas.