Fundacja „Q źródłom” Promocja Zdrowia Psychicznego i Historii, Gmina Mielnik oraz GOKSiR zapraszają wszystkich miłośników historii i nie tylko na Zlot Wojowników, Słowian, Bałtów i Wikingów, który odbędzie się będzie w Mielniku, na terenie uroczyska Topolina, w dniach od 31 maja do 2 czerwca 2013 r.
Tegoroczna, ósma z kolei edycja Festiwalu, po raz pierwszy organizowana będzie w Mielniku. To nie jedyne novum imprezy. Również w tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany, towarzyszący
Zlotowi – Festiwal Muzyki Dawnej „Gędźbowanie 2013″. Prezentować się będą na nim zespoły grające stylizację muzyki dawnej (wczesnośredniowiecznej). Najlepszy z nich otrzyma „Złotą Ligawę”.
W programie Zlotu m.in.:
- pokazy różnorodnych rzemiosł dawnych (kowalstwo, snycerstwo, odlewnictwo, garncarstwo, rogownictwo, snycerstwo, tkactwo, bartnictwo itp.);
- inscenizacje walk z udziałem kilkudziesięciu wojów z Polski i z zagranicy;
- pokazy konne;
- pokazy życia codziennego naszych przodków z okresu wczesnego średniowiecza;
- gry i zabawy we wczesnośredniowiecznym stylu;
- replika łodzi średniowiecznej, którą będzie można pływać po Bugu;
- Blok Warsztatów Twórczych dla dzieci we wczesnośredniowiecznym stylu;
- spotkania z historykami i odtwórcami na prezentowanych przez nich odczytach;
- wystawa strojów z filmu „Stara Baśń” w reżyserii Jerzego Hoffmana;
- wystawa instrumentów dawnych (prezentowana w Ośrodku Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku).
A to jeszcze nie wszystko!!!
Przewidujemy udział blisko czterystu odtwórców z całego kraju oraz z zagranicy, którzy przybliżą wszystkim tym, którzy odwiedzą Zlot, kulisy życia naszych przodków we wczesnym średniowieczu. Jeśli chcesz poczuć klimat przeszłości, nie możesz nie przyjechać!
Zachęcamy wszystkich miłośników historii odtwarzających okres wczesnego średniowiecza, do wypełnienia formularzu zgłoszeniowego i udziału w Zlocie.
Informacje dodatkowe:
Strona Zlotu
Cennik
Zapraszamy Serdecznie na ósme już spotkanie do miejsca, gdzie historia krzyżuje się z rzeczywistością. Nad wciąż nieokiełznaną rzekę Bug do Grodu Mielnik. Mamy nadzieje, że przygotowane atrakcje pozwolą wszystkim uzupełnić wiedzę, usłyszeć ciekawe historie oraz przede wszystkim miło spędzić czas. Chcielibyśmy zaprosić odtwórców historii aby przyczynili się w sposób aktywny do tego aby po raz kolejny duch historii rozciągnął nad nami płaszcz niezwykłości.